Фотоизложбата "Украински носии и традиции" гостува на Етнографския музей в Бургас от 26 октомври до 9 ноември. Събитието се организира в рамките на сътрудничеството между Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България и Почетното консулство на Украйна в Бургас, съобщават от Регионалния исторически музей в морския град.
Изложбата с фотографии на Дмитро Перетрутов е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера“ в Киев. Тя е съставена от общо 12 табла, както и експонати и оригинални предмети, представящи традициите на страната, събрани и предоставени от Посолството на Украйна в България.
Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".
Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.
Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.
Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра
Банско постави финал на 27-ото издание на джаз фестивала в града с изпълнение на Алюн Уейд и млади таланти от джаз академията на фестивала. Последната, осма фестивална вечер, събра огромно множество публика на централния площад „Никола Вапцаров“, а концерти имаха индонезийците от „Вертигонг“, които пяха и на български език, и американският тромпетист, джаз композитор, продуцент и вокалист Тио Крокър.
В двадесет и седмото издание на „Банско джаз фестивал“ участваха 135 изпълнители от 18 държави, в общо 23 концерта. Двадесет и един дневни концерта с 45 участници от три държави също бяха част от програмата на фестивала.
Фестивала официално закри кметът на Банско Стойчо Баненски, който благодари на всички ангажирани в провеждането на музикалния форум – служители на Общината, доброволци, местните хора и специално на Асоциа
Фестивалът „Реките на София“ започва днес в София и отключва нова локация на брега на Перловската река в Южния парк, съобщават организаторите от „Колективът“.
Предвидени са над 50 културни събития. Един от акцентите е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
„Въпреки че София няма своята голяма Сена или Темза, пресичаща центъра , през територията на града преминават над 30 малки реки – рядко срещано богатство за пейзажа на една европейска столица. Във всеки квартал на София има река, която извира чиста от планините около града и се спуска надолу, за да се срещне с проблемите на градската среда”, казва Мартин Янков, ландшафтен архит
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.
Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.
След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.
По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,
Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.
Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, чиято цел е с проекта да се популяризират традиционните украински народни носии, които са съставна част от украинското културно наследство и олицетворяват част от украинската идентичност и уникалност, проучването на традициите и символите, запазени от предишните поколения.
Проектът датира от 2014 г. и в рамките му са организирани различни тематични изложби и изложения в 35 държави по света. Сред тях са Латвия, Полша, Франция, Чехия, Япония, Люксембург, а сега и България.
Седмата част от поредицата „Писък“ ще излезе през февруари 2026 година, съобщи ЮПИ.
Режисьорът Кевин Уилямсън и звездата от франчайза Нев Кембъл обявиха 27 февруари 2026 г. за премиерна дата на филма във вторник. Двамата споделиха новината на профилите си в Инстаграм.
„Писък 6“ беше пуснат в кината през март 2023 г. В него участваха Мелиса Барера, Джена Ортега и Кортни Кокс. Миналата година Барера беше отстранена от екипа на „Писък 7“ заради публикации свързани с Израел в социалните мрежи. Малко след това се появи новината, че Ортега също няма да участва във филма заради графика си за снимките на втория сезон на сериала „Уензди“ на Нетфликс.
Кембъл, която изигра Сидни Прескот в първите пет филма на продукцията, потвърди през март, че ще се завърне в „Писък 7“. Освен това се очаква Кокс да с
Легендата за Невястата, пресъздадена в различните изкуства, е представена в изложба, която бе открита днес в Регионалната библиотека в Смолян. Изложбата е включена в инициативите на библиотеката за отбелязване на Европейските дни на наследството.
Легендата за Невястата има много версии, представени са 4 от тях, заяви Цвета Станишева, библиотекар. Експозицията показва литературни творби на смолянски автори, посветени на най-вълнуващата легенда, свързана с историята на Смолян. Представен е Тома Попратилов - Садукей, който първи пише за тази легенда.
В изложбата присъства и „Невястата“ на поета Никола Гигов и „Монолог на Невястата“ на Елена Хайтова. Включена е една емблематична картина на големия родопски художник Анастас Стайков - „Турлука Невястата“, допълни Цвета Станишева. Според нея изложбата обединява нашето съвремие и
Първата вечер от шестото поред издание на Spice Music Festival 2024 събра в зоната на Морската гара в Бургас няколко хиляди души публика, за да видят и чуят едни от големите имена на музикалната поп сцена от 90-те години.
За първи път в историята на музикалния форум на сцената е обособена специална зона, за която се предлагат ограничен брой пропуски. На нея най-големите фенове на Spice Music Festival могат да танцуват и да се насладят на своите любимци на една ръка разстояние по време на техните изпълнения.
Минути преди да бъдат отворени вратите вече имаше дълги опашки от чакащи да влязат.
Събитието започна малко след 18:00 ч. вчера с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее публиката преди появата на първите участници във фестивалната програма.
Първа на сцената се качи изпълнителката и бивша членка на белгийското електроник три
Изпълнения, вдъхновени от Metallica, AC/DC и ZZ Top, ще звучат в първия ден на Tribute Fest 2024, на 7 септември. Това съобщават организаторите.
Мястото на събитието е откритата сцена на „Строежа“. Ден по-късно, на 8 септември, ще бъдат почетени групите Alice in Chains, Red Hot Chilli Peppers и Linkin Park. Освен вечерните концерти, през деня ще има работилници, обучения и изпълнения на детски групи.
Tribute Fest 2024 подкрепя каузата на фондация „Тротоара“, посочват организаторите. По думите им стремежът е да се осигурят подходящи условия за младите хора, където те да развиват своите културни, духовни, интелектуални и национални ценности, да усъвършенстват уменията си и да придобиват нови.
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
И
Фотографиите с украинските носии са включвани и в календари, като средствата от техните продажби са използвани за изпращането на подкрепа на ранени военни, както и за дейността на редица културни институции като Музея на народното творчество „Михайло Струтицки“, Новоайдарския краеведски музей и Националния център на народната култура „Музей на Иван Гончар“.